Przez pola bezdroża i łąki …. z Żukowa do Kartuz Etap 17 Pomorskiej Drogi Św. Jakuba

Z Żukowa do Kartuz wiedzie kolejny etap Pomorskiej Drogi Św. Jakuba. Kto nie był polecamy się wybrać. My już byliśmy! Do punktu startu dojeżdżamy trójmiejską PKM’ką. Wysiadamy na przystanku Żukowo Wschodnie. Początek trasy wiedzie pomiędzy zabudowaniami Żukowa. Punktem orientacyjnym początku tego odcinka szlaku jest kościół św. Jana Chrzciciela. Stąd kierując się dalej ulica Klasztorną i potem 3 Maja docieramy do kościoła ponorbertańskiego pw. Wniebowzięcia NMP. Tutaj warto się na chwilę zatrzymać i zajrzeć do środka, zarówno otoczenie kościoła jak i jego wnętrze mają swój niepowtarzalny urok. Dodatkowo dla chętnych można tutaj dostać pieczątki do paszportu pielgrzyma na plebani.

Ruszamy dalej. Jeszcze jakieś dwa kilometry idziemy przez miasto wśród zabudowań, żeby w końcu dojść do polnej drogi i móc odetchnąć powietrzem z dala od hałasu. Wędrujemy wśród pięknie zielonych pól i lasów przez Glincz i Babi Dół. W Babim Dole niestety kawałek trzeba przejść lokalną drogą asfaltową i przejść dość ruchliwą drogę krajową nr 20. Jest to krótki odcinek i zaraz znów zanurzamy się w las. Tutaj naszą trasę przecina piękny park krajobrazowy Jaru Raduni, który również jest piękną wizytówką tego regionu na chwilę zbaczamy ze szlaku nad rzekę i idziemy wzdłuż niej przez jakieś 200 metrów dochodząc do mostu, którym przecinamy rzekę i podążamy dalej za żółtymi muszlami szlaku.

Kolejną mijaną miejscowością jest Mezowo. Zatrzymujemy się tuż przy brzegu jeziora przy kapliczce na krótki odpoczynek. Po chwili ruszamy dalej. Zaraz po minięciu jeziora trzeba uważać ponieważ szlak skręca z szutrowej drogi Jeziorna w prawo lekko pod górę w las. Niestety to miejsce nie jest oznaczone i można tutaj pobłądzić. Jedyny znak jaki widać z tego zakrętu to oddalona tabliczka na skraju lasu, która z zakrętu jest ledwo co widoczna. Tak przydarzyło się to dwóm Paniom również podążającym tym szlakiem, które spotkaliśmy parę km dalej. Po drodze spotykamy piękną jaszczurkę, i psa z pięknymi błękitnymi oczami. Dalej prostą drogą docieramy do Kartuz. Całość zajęła nam lekko ponad 4 godziny.

Po 20 km marszu docieramy do celu tego etapu szlaku  Kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tam udaję nam się z plebani dostać potwierdzenie odbycia szlaku. Z tego miejsca zaczniemy następnym razem dalszą drogę.

Tutaj znajduje się mapa i podział na etapy. Dostępny jest też ślad GPX naszej trasy.